start
O poltax.waw.plo nas
Bezpieczna strefa Poltaxbezpieczeństwo
email
 
kontakt
poleć nas
mapa strony
Poltax.waw.pl - profesjonalne zwroty podatków z pracy za granicą już od 15 lat
Porozmawiaj z dyżurnym konsultantem (pon.-pt. 09.00-17.00)
LIVE-CHAT Wypełnij formularz - pomożemy odzyskać podatek z pracy za granicą
Dokonaj zwrotu podatku lub wybierz inną usługę
Nasze serwisy wysyłają "cookies" - aby dowiedzieć się więcej przejdź do Polityki Prywatności Poltax

Bezpłatna kalkulacja zwrotu
Bezpłatna kalkulacja zwrotu podatku z Holandii
Księgarnia Internetowa
Poltax.waw.pl to:
 • najszersza oferta książek językowych;
 • szybka realizacja zamówień;
 • bezpieczne zakupy (HTTPS);
 • niskie ceny książek oraz liczne promocje;
 • pozytywne opinie Klientów zobacz
 • kalkulator przesyłek zagranicznych;
 • najtańsza wysyłka kurierem (również do Europy).
Książki wysyłamy na cały Świat!
*Wybrane z oferty księgarni*
Usługi partnerów Poltax

Rozliczenie wspólne - rozłąkowe

Rozliczenie wspólne - można odzyskać nawet do 2000 euro

Pracując w Holandii warto się rozliczyć wspólnie z niepracującą małżonką lub konkubentem/konkubiną. Za ostatni rok osoba ta może dostać prawie 2000 euro! Co ważne, o tzw. "rozłąkowe" można starać się do pięciu lat wstecz.

Holandia płaci Polakom rozłąkowe?

Pan Wojciech pracował w 2008 r. w Holandii i zapłacił 3000 euro podatku. Po rozliczeniu się z tamtejszym fiskusem otrzymał zwrot w wysokości 1000 euro. Z tytułu "rozłąkowego" (Heffingskorting) może uzyskać jeszcze dodatkowo 2000 euro. Wszyscy w Polsce błędnie uważają, że są to pieniądze w zamian za rozłąkę z rodziną - rozłąkowe jest tymczasem ulgą podatkową, która daje możliwość zwrotu potrąconego w Holandii podatku w rozliczeniu wspólnym z "partnerem fiskalnym".

Kto może zostać partnerem fiskalnym?

Od 01.01.2011r. nastąpiły niekorzystne zmiany w ubieganiu się o ulgę z tytułu "rozłąkowego" (Heffingskorting). Od 2012 roku partnerem fiskalnym może stać się wyłącznie współmałżonek, konkubent/konkubina, którzy uzyskali niskie dochody w Polsce lub wcale ich nie posiadają. O tym, kto jest partnerem fiskalnym decyduje fakt posiadania wspólnego gospodarstwa domowego.

Status partnera fiskalnego automatycznie uzyskuje współmałżonek. Może nim być również inna, osoba, zameldowana na pobyt stały lub tymczasowy pod tym samym adresem co podatnik przez minimum 6 miesięcy i razem z nim prowadząca gospodarstwo domowe (konkubent/konkubina).

Konkubent/konkubina oprócz zameldowania pod wspólnym adresem minimum przez 6 miesięcy w roku kalendarzowym muszą spełnić przynajmniej jeden z następujących warunków:

 • 1. Posiadanie wspólnego dziecka.
 • 2. Posiadanie wspólnej emerytury.
 • 3. Oboje są współwłaścicielami domu, mieszkania.
 • 4. Notarialnie potwierdzony związek o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego.

W każdym wypadku partner fiskalny musi być pełnoletni (18 lat).

Dochód "loon" osoby pracującej w Holandii musi wynosić minimum 10 000 euro brutto a podatek minimum 800 euro. Są to niezbędne waruneki. Z kolei osoba, która będzie partnerem fiskalnym nie może zarobić więcej niż równowartość 5700 euro w roku 2014, 3420 euro w roku 2015, 3200 euro w roku 2016, 3000 euro w roku 2017 i 2018. Dodatkowo od roku 2015 wspólny dochód musi w 90% pochodzić z Holandii i należy go potwierdzić na urzędowym formularzu UE/WE.. Przepisy są więc najbardziej korzystne dla osób, które dużo zarabiają w Królestwie Niderlandów, a ich partner/ka w Polsce osiąga bardzo niskie dochody bądź nie zarabia wcale.

Przykład. Nasz klient zarobił w 2014 roku 18 000 euro brutto. Tymczasem jego żona nigdzie nie pracowała. Małżonka dostanie zatem maksymalną kwotę zwrotu nadpłaconego przez męża podatku, tj. 2 003 euro. Gdyby ta pani miała dochody w Polsce lub innym kraju, kwota ta byłaby proporcjonalnie niższa. Jeśli zarobiłaby więcej niż 5700 euro - nie dostałaby nic.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Dla osoby, z którą chcemy się wspólnie rozliczyć należy postarać się o SOFI Numer (odpowiednik polskiego NIP-u). Samemu trzeba posiadać natomiast Jaaropgaaf pdf_icon (101.1 KB) (kartę podatkową wystawianą przez pracodawcę). Zgłaszając rozliczenie za pośrednictwem naszego biura nie musisz się o to martwić - wystąpimy o numer SOFI Twojego partnera fiskalnego automatycznie. Usługa ta jest bezpłatna.

Po uzyskaniu SOFI Numer dla partnera można w holenderskim urzędzie Belastingdienst składamy zeznanie roczne z uwzględnieniem ulgi "rozłąkowej". Wszelkich dodatkowych informacji na temat ulgi rozłąkowej można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 632 38 38.

Czy należy mi się ulga rozłąkowa?

Jeżeli chcesz sprawdzić czy należy Ci się ulga rozłąkowa. Prosimy do nas napisać e-maila. Na podstawie analizy uzyskanych informacji oraz Jaaropgavepdf_icon (101.1 KB) dokonamy dla Państwa wstępnej, bezpłatnej oceny wysokości zwrotu podatku, w której "rozłąkowe" jest tylko jednym z licznych odliczeń. O zwrot z tytułu ulgi można starać się do pięciu lat wstecz. Oznacza to, że nie stracił pieniędzy ten, kto już się rozliczył, a o "rozłąkowym" dowiedział się dopiero teraz.

Przed złożeniem zeznania podatkowego warto sprawdzić czy biuro, któremu zlecamy rozliczenie podatku z Holandii uwzględnia ulgę rozłakową w swoim rozliczeniu. Niestety wiele biur nie robi takich rozliczeń ponieważ przygotowanie rozliczenia z ulgą wymaga dodatkowego nakładu pracy (tzw. rozliczenie pełne na papierze) oraz specjalistycznej wiedzy. Dlatego przed podjęciem decyzji, komu oddamy swoje rozliczenie prosimy dokładnie zapoznać się z ofertą biura i wypytać czy przygotowane zostanie rozliczenie wspólne. Nasze biuro zawsze wykorzystuje wszystkie możliwe do uzyskania ulgi, w tym również ulgę rozłąkową.

Jak wyrobić dla partnera fiskalnego SOFI Numer?

Zgłaszając rozliczenie podatku z Holandii za pośrednictwem naszego biura nie musisz się o to martwić - wystąpimy o numer SOFI Twojego partnera fiskalnego automatycznie. Usługa ta jest bezpłatna.

Maksymalne wysokości "rozłąkowego"

Rok podatkowy Partner fiskalny
2014 2.001,00 euro
2015 2.043,00 euro
2016 2.045,00 euro
2017 2.045,00 euro
2018 2.254,00 euro
Chcesz otrzymywać nowości na temat pracy, życia i podatków z pracy za granicą?
Zapisz się na newsletter już teraz!
Partnerzy serwisu
Bankier polski portal finansowy Notus Dom Kredytowy Ogłoszenia w Holandii Polska gazeta w Holandii
©1999-2019 by Poltax.waw.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona i marka Poltax.waw.pl są własnością Biuro Doradczego Poltax z siedzibą w Warszawie (01-434), ul. Obozowa 82a/17
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści umieszczonych na każdym ekranie serwisu Poltax.waw.pl w całości lub w części bez uprzedniej pisemnej zgody Biura "Poltax" zabronione
Projekt i wykonanie Dorota Ciesielska  2010-2011 ®  http://www.direktorek03.wm-studio.pl