start
O poltax.waw.plo nas
Bezpieczna strefa Poltaxbezpieczeństwo
email
logowanie
kontakt
poleć nas
mapa strony
Poltax.waw.pl - profesjonalne zwroty podatków z pracy za granicą już od 15 lat
Porozmawiaj z dyżurnym konsultantem (pon.-pt. 09.00-17.00)
LIVE-CHAT Wypełnij formularz - pomożemy odzyskać podatek z pracy za granicą
Dokonaj zwrotu podatku lub wybierz inną usługę
Nasze serwisy wysyłają "cookies" - aby dowiedzieć się więcej przejdź do Polityki Prywatności Poltax
Księgarnia Internetowa
Poltax.waw.pl to:
 • najszersza oferta książek językowych;
 • szybka realizacja zamówień;
 • bezpieczne zakupy (HTTPS);
 • niskie ceny książek oraz liczne promocje;
 • pozytywne opinie Klientów zobacz
 • kalkulator przesyłek zagranicznych;
 • najtańsza wysyłka kurierem (również do Europy).
Książki wysyłamy na cały Świat!
*Wybrane z oferty księgarni*
Usługi partnerów Poltax

Rozliczenia podatkowe działalności gospodarczej w Niemczech (Gewerbe)

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą na terenie Niemiec w formie Gewerbe (potocznie nazywane samozatrudnieniem) oferujemy kompleksową usługę rozliczenia rocznego przed urzędem niemieckim. Najczęściej w formie małej Gewerbe działają np. osoby świadczące usługi opiekunów osób starszych.

Za pomocą naszej firmy można rozliczyć tzw. małe Gewerbe - czyli działalność gospodarczą, której obroty nie przekroczyły 17,5 tys. euro w pierwszym roku działalności i 50 tys. euro w drugim roku.

Praktyka pokazuje, że wielu Polaków decyduje się na otwarcie jednoosobowej firmy pod wpływem nacisku ze strony potencjalnego zleceniodawcy, który polskiemu wykonawcy zastąpi pracodawcę. Wielu Polaków przystaje na taką propozycję i bardzo często uzyskuje pomoc od swoich niemieckich partnerów przy zarejestrowaniu firmy. Pomocą taką jest przykładowo użyczenie adresu, czy też pomoc formalna w Gewerbeamt przy rejestrowaniu działalności gospodarczej. Ale później to niemieccy przedsiębiorcy wychodzą najczęściej z założenia, że z fiskusem to podwykonawca z Polski musi się już rozliczać sam. I też polski pracownik-przedsiębiorca jest pozostawiony sam sobie i skazany na to, by radzić sobie samemu. Największym formalnym "wyzwaniem" jest rozliczenie się z fiskusem.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom nasza firma w Państwa imieniu przygotuje wniosek i wyśle kompletne rozliczenie Gewerbe do urzędu finansowego w Niemczech.

Działalność gospodarcza (Gewerbe) – co to jest?

Gewerbe. Praca na własny rachunek czyli (samozatrudnienie) Einzelunternehmen w ramach działalności gospodarczej, handlowej lub jako przedstawiciel wolnego zawodu. Ze względu na obowiązującą zasadę swobody działalności gospodarczej założenie firmy jest formalnością a jedynym warunkiem prowadzenia własnej firmy na terenie Niemiec jest (rejestracja) zgłoszenie działalności gospodarczej po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, lub potwierdzenia niezbędnych kwalifikacji (między innymi w rzemiośle).

Gewerbe zarobkowa działalność gospodarcza związana z przemysłem, rzemiosłem lub handlem i usługami wykonywana na własny rachunek i odpowiedzialność w sposób zorganizowany i ciągły.

Kleingewerbe tzw mała przedsiębiorczość na własne potrzeby i utrzymanie różniąca się od Gewerbe prostszym zakresem rozliczania się z urzędem finansowym dotyczącym niestosowania podatku dochodowego VAT Umsatzsteuer od towarów i usług.

Rozróżnia się działalność tzw "stehende Gewerbe" (powiązana z miejscem zameldowania) świadczoną w wyniku zawarcia umowy lub zlecenia określonej usługi, oraz "Reisegewerbe" (działalność obwoźna) wykonywana poza miejscem zameldowania poprzez proponowanie usług, wymianę handlową. Aby wykonywać tę działalność niezbędne jest uzyskanie pozwolenia tzw. Reisegewerbekarte, która określa czas , rodzaj, miejsce wykonywanych czynności.

Nebengewerbe. Dodatkowa praca, wykonywana w niepełnym wymiarze czasu dająca osobom już zatrudnionym w stałym miejscu pracy między możliwość wypróbowania swoich pomysłów i sprawdzenia się w samodzielnej działalności gospodarczej.

Rozliczenie Gewerbe jest obowiązkowe!

Należy pamiętać, że prowadzenie księgowości (w tym wystawianie rachunków) i późniejsze rozliczenie się z Gewerbe w urzędzie finansowym jest obowiązkowe. Rozliczenie należy zgłosić do niemieckiego urzędu do 31 maja roku kolejnego. W naszej firmie istnieje możliwość przedłużenia tego terminu do 31 grudnia.

Wielu właścicieli jednoosobowych firm, bądź też spółek cywilnych uważa, że w momencie kontroli wystarczy pokazać Gewerbeschein, a więc niemiecki odpowiednik Zaświadczenia o Wpisie do Ewidencji Gospodarczej, a sprawa kontroli i kontrolerów już jest załatwiona - nic bardziej mylnego. Gewerbeschein nie chroni przed kontrolą skarbową. W sytuacji gdy jednoosobowy przedsiębiorca dostanie wezwanie z niemieckiego Urzędu Skarbowego będzie musiał pokazać dokumenty księgowe i odpowiadać na pytania w zakresie uzyskiwanych przychodów.

Kolejny nieprawdziwy mit dotyczy pewnej postawy wielu jednoosobowych przedsiębiorców, którzy przyjechali do Niemiec świadczyć usługi tylko przez pewien określony czas. Często można spotkać się z postawą takiego typu: "skoro osiągam małe dochody w Niemczech, więc co też mogą mi wielkiego zrobić". Rzecz w tym, że urzędnicy skarbowi gdy nie widzą podstawy do opodatkowania, to sami ją stwarzają na zasadzie oszacowania.

Urzędnik skarbowy szacuje, że przy danych usługach ich cenach i okresie ich świadczenia firma powinna osiągnąć pewien określony pułap obrotów i urzędnik definiuje taką konkretną co do liczby wysokość osiągniętych obrotów. Przedsiębiorca od takiej już formalnie oszacowanej kwoty w postaci decyzji podatkowej (Bescheid) musi odprowadzić podatek. Bardzo często urzędnik skarbowy oszacuje wyższą kwotę obrotów, niż faktycznie uzyskana przez przedsiębiorcę kwota przychodu. I wtedy przedsiębiorca zapłaci większy podatek na podstawie oszacowanej kwoty obrotu.

Nadpłacony podatek oczywiście można odzyskać - zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy.

Pytania i odpowiedzi

1. Jakie dokumenty są potrzebne, by rozliczyć Gewerbe?

 1. rachunek zysków i strat. Może to być dowolny dokument - nawet w formie excela. Kwoty zaksięgowane w tym załączniku muszą być udokumentowane rachunkami, paragonami i innymi pokwitowaniami
 2. kopia rejestracji Gewerbe;
 3. zaświadczenie o dochodach EU/EOG;
 4. dokumenty potwierdzające opłacanie ubezpieczenia;
 5. kopia dowodu tożsamości.

2. Jakie koszty można odliczyć przy rozliczeniu Gewerbe?

Jeśli posiadamy rachunki potwierdzające dany wydatek, w Gewerbe można odliczyć: koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej np. paliwo, telefon, internet, laptop, bilety, środki czystości (osoby sprzątające), strój roboczy, narzędzia, wydatki na promocję.

3. Czy obowiązuje jakiś termin złożenia deklaracji podatkowej Gewerbe?

Tak. Rozliczenie Gewerbe należy zgłosić do urzędu niemieckiego do 31 maja roku kolejnego. W naszej firmie istnieje możliwość przedłużenia tego terminu do 31 grudnia.

4. W jaki sposób otrzymam pieniądze z Gewerbe?

Pieniądze z Gewerbe niemiecki urząd wpłaci na podane konto. Warto pamiętać, że pieniądze będą przelane w walucie euro. Więc podanie konta złotówkowego będzie mniej korzystne ze względu na przewalutowanie.

5. Czy jako osoba z Gewerbe - mam obowiązek płacenia VAT?

Nie - jeśli we wniosku przy zakładaniu Gewerbe zaznaczyliśmy odpowiednią opcję mówiącą, że będziemy prowadzić małą działalność gospodarczą. Brak obowiązku płacenia VAT jest możliwy tylko jeśli nasz obrót roczny nie przekroczył 17,5 tys. euro w pierwszym roku działalności i 50 tys. euro w drugim roku.

Opłata za sporządzenie rozliczenia Gewerbe

Nasza opłata jest ryczałtowa, pobierana przed wysyłką dokumentów do urzędu i wynosi:- 400 zł lub 90 EURO. Odpowiednią kwotę należy wpłacić na podany na umowie dedykowany rachunek bankowy.

Dokumenty do pobrania:

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat zwrotu podatku z Niemiec, chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Napisz do nas lub zadzwoń
Chcesz otrzymywać nowości na temat pracy, życia i podatków z pracy za granicą?
Zapisz się na newsletter już teraz!
Partnerzy serwisu
©1999-2015 by Poltax.waw.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona i marka Poltax.waw.pl są własnością Biuro Doradczego Poltax z siedzibą w Warszawie (01-434), ul. Obozowa 82a/17
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści umieszczonych na każdym ekranie serwisu Poltax.waw.pl w całości lub w części bez uprzedniej pisemnej zgody Biura "Poltax" zabronione
Projekt i wykonanie Dorota Ciesielska  2010-2011 ®  http://www.direktorek03.wm-studio.pl