POLTAX - BIURO DORADCZE - WARSZAWA +48 22 632 38 38   facebook   kontakt
 • Istniejemy od 1999 roku
 • Tylko u nas z Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny rabaty do 20%
 • Szybkie zwroty podatkuUbieganie się o Kindergeld nie musi być trudne

Jednym z wielu świadczeń w Niemczech, wypłacanych zarówno Niemcom jak i przyjezdnym jest zasiłek na dzieci Kindergeld. Kto w takim razie może się ubiegać o dodatkowe środki? Postaramy się wyjaśnić poniżej.

Jeśli jedno z rodziców pracuje (lub pracowało) w Niemczech, a drugie przebywa z dzieckiem w Polsce (lub na terenie Niemiec) to istnieje możliwość wystąpienia o świadczenie Kindergeld do kasy rodzinnej – Familienkasse. O dodatek ten można wnioskować na dzieci własne, przysposobione, oraz na dzieci współmałżonka, w wieku do 25 roku życia (pod warunkiem, że dziecko w dalszym ciągu się uczy).

Ile można otrzymać zasiłku Kindergeld?

Rząd niemiecki każdego roku podwyższa kwoty zasiłków. W roku 2017 kwota dodatku dla osób posiadających jedno dziecko wynosiła €192, natomiast w roku 2018 możemy już otrzymać €194 miesięcznie. Wysokość dodatku zależy od ilości posiadanych pociech. Poniżej przedstawiamy wysokość zasiłku o jaki można się starać:

 • 194 euro za dwoje pierwszych dzieci (po 194 euro na głowę),
 • 200 euro za trzecie dziecko,
 • 225 euro za czwarte i każde kolejne dziecko.

O dodatek Kindergeld można ubiegać się za 6 miesięcy wstecz (decyduje data wpłynięcia wniosku do Niemiec), a żeby go uzyskać należy złożyć szereg niezbędnych dokumentów.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o Kindergeld?

 • Lohnsteuerbescheinigung lub Abrechnungi za każdy przepracowany miesiąc (od każdego pracodawcy na przełomie ostatniego półrocza),
 • zaświadczenie o nauce dzieci,
 • akty urodzenia (unijne) dzieci,
 • zaświadczenie o składzie rodziny,
 • zaświadczenie o pobieraniu dodatkowych świadczeń z MOPS/ROPS i inne.

Kolejnym niezbędnym warunkiem, który należy spełnić jest wspólny meldunek osoby opiekującej się z dzieckiem na terenie Polski lub Niemiec.

Jak długo czeka się na wypłatę zasiłku Kindergeld?

O przyznaniu prawa do zasiłku zawsze decyduje Familienkassee. Zwykle okres oczekiwania na decyzję wynosi od 6 do 12 miesięcy, a wszystkie sprawy są rozpatrywane indywidualnie. Jednakże czasami zdarza się, że decyzje zostają wydane nawet w 3 miesiące od momentu złożenia wniosku. W przypadku zakończenia pracy na terenie Niemiec automatycznie powstaje obowiązek powiadomienia o tym fakcie kasy rodzinnej w Niemczech. Koniec zatrudnienia jest jednoznaczny z utratą prawa do otrzymywania świadczenia Kindergeld.

Samodzielnie czy z pomocą firmy?

Wniosek o zasiłek na dziecko można złożyć samodzielnie. Jednakże cała procedura jest długa i uciążliwa, a także należy być przygotowanym na kontakt z pracownikami Familienkasse w celu wyjaśnienia niezbędnych kwestii. Brak kontaktu może spowodować wydanie decyzji o odmowie i jednoczesnej utracie dodatkowych funduszy.

Dlatego warto zgłosić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy, która nie tylko złoży wniosek do urzędu, ale będzie z Klientem do czasu wypłaty całego należnego świadczenia, a w razie w potrzeby złoży odwołanie do niemieckiego urzędu lub sądu. Nasza firma nie ogranicza się tylko do wysłania wniosku o zasiłek Kindergeld do urzędu niemieckiego. Jesteśmy i pomagamy Klientowi do czasu wypłaty wszystkich należnych świadczeń z tytułu Kindergeld. W przypadku jakichkolwiek problemów Klient zawsze może liczyć na naszą pomoc. Zapraszamy do kontaktu - więcej informacji >>

Załatwimy wszystkie formalności związane z Kindergeld. Z nami szybko otrzymasz dodatkowe środki na wychowywanie dzieci! Skontaktuj się z nami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. ZAMKNIJ