POLTAX - BIURO DORADCZE - WARSZAWA +48 22 632 38 38   facebook   kontakt
  • Istniejemy od 1999 roku
  • Tylko u nas z Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny rabaty do 20%
  • Szybkie zwroty podatkuNiekorzystne zmiany podatkowe dla marynarzy

W związku z ratyfikowaniem Konwencji MLI przez Wielką Brytanię w dniu 29.06.2018r. i nowymi, niekorzystnymi przepisami, które obowiązują w Polsce od 01.01.2019r., na wszystkie osoby pracujące w zawodzie marynarza u brytyjskich armatorów i posiadające polską rezydencję, zostały nałożone nowe obowiązki podatkowe.

Zgodnie z informacją opublikowaną na oficjalnej stronie OECD od dnia 01.01.2019 roku ww. Konwencja wprowadza zmiany w umowach dotyczących unikania podwójnego opodatkowania, w krajach które zawarły ww. jurysdykcje.

W związku z wprowadzonymi zmianami, wszystkich marynarzy zaczyna obowiązywać nowa metoda proporcjonalnego zaliczenia. Jest ona mniej korzystna od stosowanej do tej pory metody o unikaniu podwójnego opodatkowania z wyłączeniem z progresją.

Metoda ta nakłada na osoby posiadające polską rezydencję podatkową następujące obowiązki:

  • złożenie zeznania podatkowego w Polsce w związku z uzyskiwanymi dochodami z zagranicy za 2019 rok i ewentualnie lata późniejsze,
  • złożenie wniosku o ograniczenie poboru zaliczek w roku 2019 i w latach późniejszych.

Dobrą wiadomością natomiast jest to, że marynarze zatrudnieni u brytyjskich armatorów będą mogli skorzystać z ulgi abolicyjnej. Dzięki niej, w większości przypadków, podatek należny w Polsce zostanie obniżony do zera. Chcąc skorzystać z tejże ulgi trzeba spełnić przesłanki ustawowe i prawidłowo rozliczyć zeznanie roczne PIT.

Jednocześnie informujemy, iż wprowadzona we wrześniu 2017 roku automatyczna wymiana informacji podatkowej między Wielką Brytanią i Polską, skutkowała wieloma wezwaniami do rozliczeń z organami podatkowymi.

Marynarzy zainteresowanych współpracą w zakresie rozliczeń podatku serdecznie zapraszamy do kontaktu. Wypełnij ten formularz a otrzymasz 15% rabatu na usługi rozliczenia podatku z UK.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. ZAMKNIJ