POLTAX - BIURO DORADCZE - WARSZAWA +48 22 632 38 38   facebook   kontakt
  • Istniejemy od 1999 roku
  • Tylko u nas z Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny rabaty do 20%
  • Szybkie zwroty podatkuCzy sezonowa praca w Niemczech jest już możliwa? Sprawdzamy

W dobie pandemii COVID-19 Niemcy jak wiele innych krajów mają poważne problemy ze znalezieniem pracowników sezonowych, dodatkowo w mediach toczy się burzliwa dyskusja czy szparagi są dla Niemców ważniejsze od zdrowia pracowników. Taka sytuacja z pewnością nie jest korzystna dla Polaków, którzy co roku licznie pracowali u niemieckich Baureów. Czy rzeczywiście będzie trudniej znaleźć pracę w Niemczech w tym sezonie? Sprawdzamy.

12 czerwca 2020 ma być całkowicie zniesiona kontrola graniczna między Polską i Niemcami.

Wbrew pojawiającym się opiniom przekraczanie granicy polsko-niemieckiej jest już możliwe, choć istnieją pewne ograniczenia np. związane z wyjazdami w celach turystycznych czy w odwiedziny. Pod pewnymi warunkami, każdy obywatel Polski może więc wjechać do Niemiec i może z Niemiec wyjechać. Poniżej krótkie podsumowanie obowiązujących zasad, które powinno rozwiać wątpliwości każdego, kto zastanawia się nad wyjazdem do pracy za Odrę.

  • Wjazd do Niemiec nie podlega obecnie restrykcjom, jednak nadal możliwy jest tylko z uzasadnionych powodów np.: wykonywanie pracy, powrót do stałego miejsca zamieszkania, niezbędny zabieg lekarski, opieka nad członkami rodziny, odwiedziny rodziny, odwiedziny partnera, udział w uroczystościach rodzinnych, pobieranie nauki.
  • Osób przyjeżdżających z Polski do Niemiec nie obowiązuje już kwarantanna.
  • Trzeba zachować bezpieczną odległość 1,5 metra od drugiej osoby w przestrzeni publicznej.
  • Podczas prywatnych spotkań należy przestrzegać zasad higieny oraz zachować bezpieczną odległość 1,5 metra
  • Łamanie ograniczeń dot. kontaktu jest nadzorowane przez służby porządkowe i policję, co może wiązać się z wysokimi mandatami
  • Ograniczenie kontaktów w Niemczech zostało oficjalnie podtrzymane do 29 czerwca. W Niemczech dodatkowo istnieje możliwość nałożenia ponownych ograniczeń, jeśli w danym niemieckim powiecie liczba zakażeń wyniesie 50 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni.
  • W trakcie podróżowania samochodem w Niemczech, wewnątrz mogą znajdować się maksymalnie dwie osoby z dwóch różnych gospodarstw domowych. Pomiędzy tymi osobami konieczne jest zachowanie 1,5 metra odległości

Dla 31 krajów europejskich rząd w Berlinie przygotowuje od 15 czerwca kres ostrzeżenia przed podróżami, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Zamiast ostrzeżenia będą indywidualne dla każdego kraju wskazówki dotyczące podróży. Wydaje się więc, że sytuacja na rynku pracy po ponad dwumiesięcznej przerwie powoli wraca do normy i bez większych przeszkód będzie można znaleźć pracę u niemieckiego pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przed podpisaniem umowy najlepiej dokładnie sprawdzić pracodawcę, czy w należyty sposób chroni pracowników przestrzegając zaleceń epidemicznych. W mediach można znaleźć wiele informacji jak niemieccy pracodawcy łamią przepisy np. kwaterując wielu pracowników w barakach, czy dowożąc ich na miejsce pracy autobusami bez zachowania dystansu społecznego. Sytuacje nieludzkiego traktowania pracowników sezonowych w Niemczech zdarzały się zawsze, jednak obecna sytuacja sprawiła, że media bardziej nagłaśniają przypadki łamania praw pracowniczych. Pamiętajmy bezpieczeństwo zawsze zależy od nas samych, tylko zdrowy rozsądek i przestrzeganie zaleceń związanych z higieną i dystansem społecznym ustrzeże nas od zachorowania na COVID-19.

Gdzie zgłosić się w Niemczech, jeśli źle się czuję i podejrzewam u siebie koronawirusa?

Jeżeli podejrzewasz u siebie koronawirusa i jesteś w Niemczech, skontaktuj się z infolinią pod numerem 116 117 oraz wejdź na tę stronę internetową: https://tools.rki.de/plztool/ , wpisz kod pocztowy swojej miejscowości i znajdź odpowiedni urząd ds. zdrowia, do którego możesz zadzwonić i opowiedzieć o swoim stanie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. ZAMKNIJ