Zwrot podatku z Niemiec za rok 2023
- 2024-01-24
Wbrew pojawiającym się opiniom przekraczanie granicy polsko-niemieckiej jest już możliwe, choć istnieją pewne ograniczenia np. związane z wyjazdami w celach turystycznych czy w odwiedziny. Pod pewnymi warunkami, każdy obywatel Polski może więc wjechać do Niemiec i może z Niemiec wyjechać. Poniżej krótkie podsumowanie obowiązujących zasad, które powinno rozwiać wątpliwości każdego, kto zastanawia się nad wyjazdem do pracy za Odrę.
Dla 31 krajów europejskich rząd w Berlinie przygotowuje od 15 czerwca kres ostrzeżenia przed podróżami, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Zamiast ostrzeżenia będą indywidualne dla każdego kraju wskazówki dotyczące podróży. Wydaje się więc, że sytuacja na rynku pracy po ponad dwumiesięcznej przerwie powoli wraca do normy i bez większych przeszkód będzie można znaleźć pracę u niemieckiego pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przed podpisaniem umowy najlepiej dokładnie sprawdzić pracodawcę, czy w należyty sposób chroni pracowników przestrzegając zaleceń epidemicznych. W mediach można znaleźć wiele informacji jak niemieccy pracodawcy łamią przepisy np. kwaterując wielu pracowników w barakach, czy dowożąc ich na miejsce pracy autobusami bez zachowania dystansu społecznego. Sytuacje nieludzkiego traktowania pracowników sezonowych w Niemczech zdarzały się zawsze, jednak obecna sytuacja sprawiła, że media bardziej nagłaśniają przypadki łamania praw pracowniczych. Pamiętajmy bezpieczeństwo zawsze zależy od nas samych, tylko zdrowy rozsądek i przestrzeganie zaleceń związanych z higieną i dystansem społecznym ustrzeże nas od zachorowania na COVID-19.
Jeżeli podejrzewasz u siebie koronawirusa i jesteś w Niemczech, skontaktuj się z infolinią pod numerem 116 117 oraz wejdź na tę stronę internetową: https://tools.rki.de/plztool/ , wpisz kod pocztowy swojej miejscowości i znajdź odpowiedni urząd ds. zdrowia, do którego możesz zadzwonić i opowiedzieć o swoim stanie.