Zwrot podatku z Niemiec za rok 2023
- 2024-01-24
Pandemia COVID-19 wywróciła cały rynek pracy do góry nogami. Część firm zmuszona została do redukcji etatów. Najbardziej ucierpiały branże turystyczna oraz gastronomiczna. Te dwa sektory, a także transport i spedycja powszechnie wskazywane są jako te, które skutki pandemii odczują w największym stopniu.
Bez problemu można znaleźć pracę w branży spożywczej. Oferuje ona najczęściej możliwość pracy dla par, a także nie wymaga znajomości języków obcych. Branża spożywcza, nawet w szczytowym okresie trwania pandemii COVID-19, funkcjonowała na pełnych obrotach. Wynika to oczywiście z faktu, iż ludzie, nawet przy ograniczeniu swobodnego przemieszczania się, jeść muszą.
Kolejnym sektorem gdzie bez problemu można znaleźć pracę w Holandii to sektor logistyczny. W obliczu braku możliwości przemieszczania się nastąpił prawdziwy boom w sklepach internetowych i zamówieniach online. Wzmożony popyt dotyczy zresztą nie tylko samych dostawców paczek, ale także osób kompletujących zamówienia, przygotowujących je do wysyłki i wszystkich innych pracowników magazynowych.
Swój rozwój odnotowała również branża informatyczna, zapotrzebowanie na usługi tej branży wzrosło lawinowo, co ciekawe wielu polskich informatyków pracuje teraz zdalnie dla holenderskich pracodawców a ich rekrutacja odbywa się online.
Holandia zrobiła bardzo dużo aby pracownicy czuli się bezpiecznie w swoim miejscu pracy. Zakłady pracy w Holandii zapewniają pracownikom stały dostęp do mydła oraz środków dezynfekujących. W sytuacji wystąpienia objawów zakażenia wirusem pracodawca ma obowiązek niezwłocznie odsunąć osobę od pełnienia obowiązków. W przypadku konieczności udania się na kwarantannę warunki wypłacania zasiłku chorobowego zależą od typu umowy. Wynagrodzenie za czas izolacji wypłaca albo pracodawca albo Jednostka Wykonawcza Ubezpieczeń Pracowniczych w Holandii (UWV).
Nadal jednak są odkrywane nowe ogniska koronawirusa dlatego przed wyjazdem do pracy w Holandii należy sprawdzić czy pracodawca przestrzega wymogi nałożone przez inspektora sanitarnego. Będąc już zatrudnionym pamiętajmy o zdrowym rozdądku i przestrzegajmy zasad higieny i dystansu społecznego.
Należy przede wszystkim pamiętać o takich podstawowych regułach, jak:
Zasiłek TOFA jest przeznaczony dla pracowników, którzy (prawie) nie mają dochodów i nie mogą otrzymywać świadczeń z powodu pandemii koronawirusa. Pomoc ma polegać na wypłacie jednorazowej zapomogi za okres marzec – maj 2020r w wysokości 1650 euro. Wnioski można składać poprzez stronę instytucji UWV w terminie od 22 czerwca do 12 lipca bieżącego roku. Z zasiłku mogą skorzystać również polscy imigranci zarobkowi, tylko muszą spełniać do tego wyznaczone warunki takie jak:
Szczegółowe informacje o zasiłku TOFA znajdują się na tej stronie.
Jeśli masz kaszel, katar, gorączkę i odczuwasz inne objawy, które mogą wskazywać na infekcję koronawirusem, to teraz możesz już poddać się testowi na jego obecność.
Zadzwoń pod darmowy numer telefonu: 0800-1202, czynny 7 dni w tygodniu w godzinach od 8.00 do 20.00.
Przygotuj sobie wcześniej twój numer identyfikacyjny - BSN, bowiem pracownik służby zdrowia poprosi cię o jego podanie.
Połączysz się z pracownikiem GGD (miejskiej służby zdrowia), który zada ci kilka pytań na temat odczuwanych przez ciebie objawów.
Następnie otrzymasz dokładną godzinę i adres, pod który masz się zgłosić celem przeprowadzenia tekstu na obecność koronawirusa w twoim organizmie.