POLTAX - BIURO DORADCZE - WARSZAWA +48 22 632 38 38   facebook   kontakt
 • Istniejemy od 1999 roku
 • Tylko u nas z Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny rabaty do 20%
 • Szybkie zwroty podatkuPraca w Holandii w dobie pandemii COVID-19

Holenderscy przedsiębiorcy uważają, że kryzys gospodarczy wywołany globalną pandemią mogą pomóc zniwelować polscy pracownicy. Bez ich pomocy Holandię może czekać zapaść gospodarcza. Pomimo pandemii COVID-19 polscy imigranci nadal stanowią jedną z największych grup wyjeżdżających do pracy w Holandii. Utrzymujący się spadek zachorowań i zgonów w Niderlandach umożliwia pracodawcom zatrudnienie pracowników sezonowych, w tym Polaków.

Pandemia COVID-19 wywróciła cały rynek pracy do góry nogami. Część firm zmuszona została do redukcji etatów. Najbardziej ucierpiały branże turystyczna oraz gastronomiczna. Te dwa sektory, a także transport i spedycja powszechnie wskazywane są jako te, które skutki pandemii odczują w największym stopniu.

W jakich branżach szukać pracy w Holandii w dobie koronakryzysu?

Bez problemu można znaleźć pracę w branży spożywczej. Oferuje ona najczęściej możliwość pracy dla par, a także nie wymaga znajomości języków obcych. Branża spożywcza, nawet w szczytowym okresie trwania pandemii COVID-19, funkcjonowała na pełnych obrotach. Wynika to oczywiście z faktu, iż ludzie, nawet przy ograniczeniu swobodnego przemieszczania się, jeść muszą.

Kolejnym sektorem gdzie bez problemu można znaleźć pracę w Holandii to sektor logistyczny. W obliczu braku możliwości przemieszczania się nastąpił prawdziwy boom w sklepach internetowych i zamówieniach online. Wzmożony popyt dotyczy zresztą nie tylko samych dostawców paczek, ale także osób kompletujących zamówienia, przygotowujących je do wysyłki i wszystkich innych pracowników magazynowych.

Swój rozwój odnotowała również branża informatyczna, zapotrzebowanie na usługi tej branży wzrosło lawinowo, co ciekawe wielu polskich informatyków pracuje teraz zdalnie dla holenderskich pracodawców a ich rekrutacja odbywa się online.

Czy praca w Holandii jest teraz bezpieczna?

Holandia zrobiła bardzo dużo aby pracownicy czuli się bezpiecznie w swoim miejscu pracy. Zakłady pracy w Holandii zapewniają pracownikom stały dostęp do mydła oraz środków dezynfekujących. W sytuacji wystąpienia objawów zakażenia wirusem pracodawca ma obowiązek niezwłocznie odsunąć osobę od pełnienia obowiązków. W przypadku konieczności udania się na kwarantannę warunki wypłacania zasiłku chorobowego zależą od typu umowy. Wynagrodzenie za czas izolacji wypłaca albo pracodawca albo Jednostka Wykonawcza Ubezpieczeń Pracowniczych w Holandii (UWV).

Nadal jednak są odkrywane nowe ogniska koronawirusa dlatego przed wyjazdem do pracy w Holandii należy sprawdzić czy pracodawca przestrzega wymogi nałożone przez inspektora sanitarnego. Będąc już zatrudnionym pamiętajmy o zdrowym rozdądku i przestrzegajmy zasad higieny i dystansu społecznego.

Należy przede wszystkim pamiętać o takich podstawowych regułach, jak:

 • częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem,
 • używanie maseczek i rękawiczek ochronnych,
 • zachowanie około 1,5-metrowego dystansu od innych osób,
 • w przypadku wystąpienia objawów udanie się do lekarza,
 • bezwzględne przestrzeganie innych zasad wprowadzonych przez rząd państwa, w którym aktualnie przebywamy.

Jednym z wielu negatywnym skutków rosnącego zasięgu wirusa jest zamknięcie niektórych zakładów pracy, a także ograniczenie funkcjonowania określonych firm. Wiele osób pracujących i mieszkających na terenie Holandii, zostało nagle zwolnionych z pracy i znalazło się w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. Aby pomóc w tej sytuacji rząd holenderski wprowadził zasiłek TOFA - jednorazową pomoc w czasie pandemii.

Czy Polacy będą mogli skorzystać z zasiłku TOFA na równi z Holendrami?

Zasiłek TOFA jest przeznaczony dla pracowników, którzy (prawie) nie mają dochodów i nie mogą otrzymywać świadczeń z powodu pandemii koronawirusa. Pomoc ma polegać na wypłacie jednorazowej zapomogi za okres marzec – maj 2020r w wysokości 1650 euro. Wnioski można składać poprzez stronę instytucji UWV w terminie od 22 czerwca do 12 lipca bieżącego roku. Z zasiłku mogą skorzystać również polscy imigranci zarobkowi, tylko muszą spełniać do tego wyznaczone warunki takie jak:

 • 1 kwietnia 2020 miało się ukończony 18 rok życia i było się poniżej wieku emerytalnego;
 • dochód za luty 2020 wyniósł minimum 400 euro;
 • dochód za marzec był większy niż 1 euro;
 • dochód za kwiecień wyniósł nie więcej niż 550 euro;
 • dochód za kwiecień wyniósł przynajmniej o 50% mniej od dochodu za luty;
 • za kwiecień nie otrzymało się żadnego zasiłku ani innej zapomogi;
 • zapomoga TOFA jest wnioskodawcy niezbędna do przeżycia z powodu utraty źródła dochodu spowodowanej pandemią koronawirusa.

Szczegółowe informacje o zasiłku TOFA znajdują się na tej stronie.

Gdzie zgłosić się w Holandii, jeśli pojawiły się objawy zarażenia COVID-19?

Jeśli masz kaszel, katar, gorączkę i odczuwasz inne objawy, które mogą wskazywać na infekcję koronawirusem, to teraz możesz już poddać się testowi na jego obecność.

Zadzwoń pod darmowy numer telefonu: 0800-1202, czynny 7 dni w tygodniu w godzinach od 8.00 do 20.00.

Przygotuj sobie wcześniej twój numer identyfikacyjny - BSN, bowiem pracownik służby zdrowia poprosi cię o jego podanie.

Połączysz się z pracownikiem GGD (miejskiej służby zdrowia), który zada ci kilka pytań na temat odczuwanych przez ciebie objawów.

Następnie otrzymasz dokładną godzinę i adres, pod który masz się zgłosić celem przeprowadzenia tekstu na obecność koronawirusa w twoim organizmie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. ZAMKNIJ