POLTAX - BIURO DORADCZE - WARSZAWA +48 22 632 38 38   facebook   kontakt
  • Istniejemy od 1999 roku
  • Tylko u nas z Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny rabaty do 20%
  • Szybkie zwroty podatkuŚwiadczenie 500+ a Kindergeld - nadchodzące zmiany!

Jednym z warunków uzyskania zasiłku rodzinnego Kindergeld w Niemczech jest dołączenie zaświadczenia o pobieraniu lub niepobieraniu świadczenia w Polsce. Z początkiem nowego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie funkcję wnioskowania, przyznawania oraz wypłacania świadczeń. Jest to bardzo istotna zmiana w kontekście pozyskiwania wyżej wymienionego zaświadczenia, który wpływa na wysokość przyznawanej kwoty zasiłku przez Famillienkasse.


W artykule poniżej postaramy się przybliżyć najważniejsze zmiany .

Już od 1 stycznia ZUS będzie przyjmował wnioski o wydanie zaświadczeń, jednakże będzie można to zrobić tylko elektronicznie poprzez PUE ZUS. Z udostępnionych informacji przez instytucje wszystko wskazuje, że zmiany będą stopniowe. Do końca maja 2022 roku każda osoba, która złożyła wniosek o 500+ przed 1 stycznia nadal będzie miała możliwość wszystkie pisma, informacje i decyzje uzyskać w instytucjach, które do tej pory się tym zajmowały, czyli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Wojewódzki.

Od 1 czerwca 2020 roku, czyli nowego okresu świadczenia 500+ nabór wniosków oraz zaświadczeń o pobieraniu lub niepobieraniu zasiłku przejmie na wyłączność Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ze względu, iż obsługa ma być w całości elektroniczna, każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. ZAMKNIJ