POLTAX - BIURO DORADCZE - WARSZAWA +48 22 632 38 38   facebook   kontakt
  • Istniejemy od 1999 roku
  • Tylko u nas z Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny rabaty do 20%
  • Szybkie zwroty podatkuRozliczenie rozłąkowe w Holandii ? czy to się opłaca?

Dla osób pracujących w Holandii “Rozłąkowe” jest źródłem wielu nieporozumień. Osoby zatrudnione na terenie Holandii często myślą, iż jest to rodzaj rekompensaty za pracę z daleka od domu. Tymczasem rozłąkowe jest to ulga podatkowa, która jest odpowiednikiem polskiego rozliczenia wspólnego dla małżonków.

W Holandii ma ona na celu wsparcie osoby o mniejszych zarobkach, a posiadającej na utrzymaniu partnera fiskalnego. Jest to nic innego jak część zapłaconego podatku, który nie został rozliczony w przypadku składania zeznania indywidualnego.

Niezbędne dokumenty do rozliczenia rozłąkowego

Aby móc ubiegać się o rozłąkowe Twój partner fiskalny musi posiadać numer BSN (odpowiednik NIP’u). Również wysokość dochodów ma duże znaczenie. Aby kwalifikować się do ulgi rozłąkowej, wspólne dochody w danym roku podatkowym muszą być opodatkowane w przynajmniej 90% na terenie Holandii. Niezbędnym dokumentem jest również jaaropgave (roczna karta podatkowa od pracodawcy) od osoby pracującej na terenie Holandii.

Kto może być partnerem fiskalnym?

Status partnera fiskalnego przysługuje osobom w związkach małżeńskich, a także w zarejestrowanych związkach partnerskich. Innym kryterium określającym ten status może być również zameldowanie na pobyt stały lub tymczasowy pod tym samym adresem co podatnik lub posiadanie wspólnej nieruchomości (dom/mieszkanie). Rozłąkowe należy się również jeśli podatnik wraz z partnerem są razem zarejestrowani w tym samym funduszu emerytalnym.

Korzyści z rozliczenia rozłąkowego

O ulgę rozłąkową można się starać do 5 lat wstecz. W przypadku gdy nie była ona brana pod uwagę w rozliczeniach za lata ubiegłe, można wystąpić o korektę.

Istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość rozłąkowego jest wiek partnera fiskalnego oraz wysokość jego dochodu. Jednakże decydującą kwestią jest przede wszystkim wysokość kwoty odprowadzonego podatku przez partnera, który pracował na terenie Holandii.

W tabeli poniżej przedstawiamy maksymalne wysokości ulg, w stosunku do wieku partnera fiskalnego, na jakie można liczyć w przypadku wspólnego rozliczenia.


Rok Data urodzenia przed 1963r. Data urodzenia po 1962r.
2019 € 2.477 € 661
2018 € 2.265 € 755
2018 € 2.254 € 902


Jeśli jesteś zainteresowany rozliczeniem z partnerem fiskalnym - wypełnij ten formularz. Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i pomoże w uzyskaniu możliwie najwyższego zwrotu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. ZAMKNIJ