POLTAX ZWROT PODATKU WARSZAWA +48 507 333 209   facebook   kontakt
  • Istniejemy od 1999 roku
  • Szybkie i pewne zwroty podatku z zagranicy
  • Zaufaj doświadczonym ekspertom



Pomoc dla rozliczających podatek z Wielkiej Brytanii - Pytania i odpowiedzi

1. Ile podatku mogę odzyskać?

Wielkość zwrotu podatku zależy od dochodu jaki uzyskało się pracując w UK i podatku pobranego przez pracodawcę. W przypadku, gdy zarobiona kwota nie przekracza kwoty wolnej od podatku w danym roku podatkowym (np. w roku 2020/2021 12500 GBP), możesz odzyskać cały nadpłacony podatek. Jeżeli zarobek przekracza kwotę wolną, możesz skorzystać z kalkulatora podatkowego dostępnego na naszej stronie aby wyliczyć wysokość zwrotu.

2. Kiedy mogę ubiegać się o zwrot podatku?

O zwrot podatku można starać się po zakończeniu roku podatkowego (5 kwietnia) lub po zakończeniu pracy.

3. Jakie dokumenty potrzebuje, aby odzyskać podatek?

Oficjalnym dokumentem potrzebnym urzędnikowi do bezpośredniego dokonania zwrotu podatku jest kopia dokumentu P45 pdf_icon (66.3 KB) ( wszystkie 3 strony) lub P60 pdf_icon (60.9 KB).

4. Do ilu lat wstecz mogę ubiegać się o zwrot podatku i czy nakładane są kary za składanie podań z opóźnieniem?

O zwrot możesz ubiegać się do 5 lat wstecz. Nie ma kar za opóźnienie w rozliczeniu, z wyjątkiem posiadaczy karty CIS lub SELF ASSESSMENT.

Ostatni rok podatkowy w UK jaki możemy obecnie rozliczyć to rok podatkowy 2019/2020 - wnioski o zwrot podatku za ten rok można składać tylko do końca lutego 2024r. Prosimy zatem nie zostawiać rozliczenia na ostatnią chwilę. W wyjątkowych sytuacjach brytyjski urząd podatkowy może przyznać zwrot podatku za lata przeterminowane (np. rok podatkowy 2018/2019). Czyni to jednak tylko pod warunkiem gdy jednocześnie składamy wniosek o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii za lata późniejsze np. 2019/2020. Każdy taki przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie przez urząd i nie ma w tym temacie reguły.

5. Co, zrobić gdy nie posiadam P45 lub P60?

W przypadku braku P45/P60 do przeprowadzenia zwrotu wystarczy ostatni payslip zawierający informację o łącznym dochodzie i zapłaconym podatku oraz dane i adres siedziby pracodawcy.

6. Czy muszę posiadać wszystkie payslipy?

Nie. Wystarczy ostatni payslip zawierający końcowe dane o zapłaconym podatku i dochodzie.

7. Kiedy muszę posiadać P45, a kiedy P60?

P45 wystawiane jest przez pracodawcę gdy kończymy pracę w trakcie roku podatkowego (w UK od 6 kwietnia do 5 kwietnia). P60 wystawiane jest przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego, nawet jeżeli ciągle pracujesz. PAMIĘTAJ wystawienie dokumentu P45/P60 jest obowiązkiem pracodawcy. Masz prawo żądać tego dokumentu.

8. Czy potrzebny jest numer ubezpieczenia (National Insurance) by móc ubiegać się o zwrot podatku?

Nie. Jeśli nie posiadasz numeru NI, również możesz odzyskać podatek.

9. Co zrobić gdy nie posiadam żadnych dokumentów?

Jeżeli nie posiadasz żadnych dokumentów, a wiesz, że płaciłeś podatki to musisz podać nam jak najwięcej danych dotyczących twego zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, tzn. dokładne nazwy i dane pracodawcy, twój adres w UK i czas kiedy pracowałeś. Jeżeli nie posiadasz dokumentów z pracy w Anglii odzyskamy je dla Ciebie za darmo.

10. Posiadam już korespondencję z HM Revenue & Customs, czy może się ona przydać?

Oczywiście. Wszelka taka korespondencja zawiera informację o tym, który urząd skarbowy przechowuje wasze dane. Są tam przyznane wam przez HM Revenue & Customs numery referencyjne.

11. Co zrobić gdy pracodawca wpisał błędnie moje nazwisko na dokumencie?

Błędy zdarzają się każdemu. Przekręcenie liter w nazwisku nie powoduje żadnych komplikacji w zwrocie podatku.

12. Jak długo trwa zwrot w przypadku posiadania P45/P60?

W tym przypadku zwrot przebiega najszybciej. Oficjalnie urząd ma 15 dni na dokonanie zwrotu od momentu przyjęcia kompletnego wniosku. W rzeczywistości trzeba uwzględnić czas potrzebny na obieg dokumentów, przesyłanie poczty i transfer czeku. Z reguły jest to okres od 2 do 3 miesięcy.

13. Jak długo trwa zwrot w przypadku posiadania tylko payslipu?

W przypadku posiadania tylko payslipu musimy skontaktować się z waszym pracodawcą w celu potwierdzenia danych o zarobkach i zapłaconym podatku. Czas zwrotu w tym przypadku zależy od tego w jakim czasie zareaguje wasz pracodawca. Ważne abyś dostarczył nam dokładne dane pracodawcy, z którym trzeba się skontaktować. Z reguły wydłuża to całą procedurę o ok. 4 tygodnie.

Sytuacją skrajną jest taka gdy pracodawca nie chce potwierdzić tych danych i zwrot się bardzo przedłuża. Wtedy wystosowujemy specjalną skargę do danego urzędu skarbowego, który podejmuje ostatnią próbę skontaktowania się z pracodawcą i w przypadku niepowodzenia podejmuje decyzję o dokonaniu zwrotu na podstawie informacji z payslipu. W skrajnym przypadku cała procedura zwrotu może potrwać nawet do 5-6 miesięcy.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku, kiedy nie posiadamy żadnych dokumentów. Czasami procedura może się wydłużyć kiedy byliśmy zatrudnieni u kilku pracodawców. Wnioski o zwrot podatku są wysyłane do urzędu skarbowego właściwego dla ostatniego pracodawcy. Jeżeli poprzedni pracodawca był obsługiwany przez inny urząd skarbowy to dane te muszą zostać przesłane od właściwego urzędu. Oczywiście im więcej pracodawców tym dłuższa może być procedura konsolidacji dokumentów. Z reguły wydłuża to całą procedurę o ok. 4 tygodnie.

14. Czy odzyskam wysłane do was dokumenty P45/P60 lub payslipy?

Urząd powinien odesłać oryginalne dokumenty po zakończeniu procedury zwrotu na podany w formularzu adres. Zwrot odbywa się pocztą zwykłą. W naszej siedzibie przechowywane są kopie w formie elektronicznej. Nie ukrywamy, że zdarzają się przypadki zaginięcia poczty z P45/P60, dlatego dla Państwa bezpieczeństwa prosimy zachować dla siebie kserokopię wysyłanych do nas oryginałów dokumentów P45/P60.

15. Co zrobić aby rozpocząć procedurę zwrotu?

Wystarczy odwiedzić nasze strony internetowe, gdzie można zarejestrować się zarejestrować on-line. Można też pobrać wszystkie potrzebne formularze z naszej strony.

16. Czy muszę osobiście zgłosić się bo biura Poltax?

Nie. Stosowne formy można pobrać lub zamówić z naszej strony www (rejestracja on-line) / pobierz druki ze strony. Oczywiście mieszkańców Warszawy i okolic zapraszamy do naszego biura w Warszawie. Zachęcamy również do kontaktu z naszymi Przedstawicielami Regionalnymi. Adresy i telefony biur regionalnych znajdziesz tutaj.

17. Czy mogę mieć kontrolę nad procesem zwrotu?

W tym przypadku bardzo ważne jest podanie własnego e-maila, wszystkie informacje dotyczące Państwa rozliczenia wysyłane są drogą zarówno pocztą elektroniczną jak i sms'em. Również sam urząd skarbowy wyśle do was stosowną informację kiedy wysyła czek do nas. Nie ma więc mowy o przetrzymywaniu waszych pieniędzy na naszym koncie.

18. Co zrobić jak otrzymam jakąś korespondencję z HM Revenue & Customs?

W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z naszym biurem i przesłać do nas kopie tej korespondencji. Mogą być to mało znaczące druki generowane automatycznie przez system komputerowy urzędu skarbowego (np. P290) lub też ważne pismo z prośbą o jakieś dodatkowe wyjaśnienia. Z reguły takie pisma przychodzą do naszego biura, ale czasami urzędnik danego biura może kontaktować się także z wami.

19. W jakiej formie otrzymam zwrot podatku?

Odzyskany podatek może być przekazany na kilka sposobów wedle waszego życzenia:

  • przelew PLN na wskazane konto złotówkowe - usługa bezpłatna;
  • przelew funtów na konto w banku angielskim - za dodatkową opłatą;
  • przelew funtów na konto walutowe w polskim banku - bank pobiera opłatę w wysokości 65 PLN;
  • przekaz pocztowy na wskazany adres w Polsce - pobierana jest dodatkowa opłata Poczty;

Jeżeli nie posiadasz konta złotówkowego, możemy dokonać przelewu zwrotu podatku na konto 'osoby zaufanej' (rodzina, przyjaciele). Wystarczy, że prześlesz bądź przefaksujesz nam odpowiednie oświadczenie.

20. Dlaczego czek przychodzi do Was, a nie do mnie?

Jest kilka powodów. W przeciwieństwie do innych firm, zajmujemy się zwrotem od początku do końca. Nie chcemy narażać klienta na dodatkowe koszty związane z realizacją czeku i czekaniem na pieniądze. Dzięki umowie podpisanej z naszym bankiem pieniądze przelewane są na wasze konto w ciągu 6-8 tygodni od daty otrzymania czeku. Klient nie ponosi już żadnych dodatkowych kosztów za realizację czeku.

21. Co zrobić gdy otrzymam czek?

Mimo, iż zgodnie z naszymi autoryzacjami czek powinien zostać wysłany do nas, zdarzają się przypadki wysyłania czeku bezpośrednio do klienta.

W takim przypadku istnieją 2 możliwości:

  • Realizujecie czek sami, a my wystawiamy fakturę za należną nam prowizję. W tym przypadku ponosicie wszelkie koszty bankowe z tym związane (w zależności od banku 50-150 PLN).
  • Możecie ten czek podpisać i przesłać do nas, a my zrealizujemy go bezpłatnie w ciągu 6-8 tygodni.

22. Jak dowiem się o przyznanym mi zwrocie?

W przypadku decyzji o przyznaniu zwrotu urząd skarbowy wyśle na podany przez was adres domowy kalkulację podatkową z informacją, iż czek zostaje wysłany do naszego biura. Od momentu otrzymania tego dokumentu w terminie do 3 tygodni powinniśmy otrzymać czek.

23. Jakie są moje koszty odzyskania podatku?

Firma nasza pobiera standardowo 13% prowizji netto od odzyskanego podatku. Nie pobieramy, żadnych opłat z góry. Po odzyskaniu podatku przelewamy pieniądze na wasze konto, pomniejszone o naszą prowizję. Więcej informacji na temat wysokości prowizji w sekcji Prowizje.

24. Czy można zmniejszyć prowizję odzyskania podatku?

Tak. Zarejestruj się online a otrzymasz 15% rabatu na rozliczenie Twojego podatku z UK: ZAREJESTRUJ SIĘ ONLINE.

25. Próbowałem już odzyskać podatek sam lub przez inną agencje i do tej pory nie otrzymałem zwrotu, czy można coś z tym zrobić?

Firma Poltax zajmuje się również takimi sprawami. Wystarczy, że przedstawicie nam dokładnie całą sytuacje, zajmiemy się resztą.

26. Czy może być tak, że nie mam podatku do odzyskania?

Tak. Firma nasza odzyskuje jedynie podatek nadpłacony wg. brytyjskiego prawa podatkowego. Jeżeli pracodawca pobierał od was właściwe składki, może wystąpić sytuacja, iż nie ma żadnego podatku do zwrotu. Oblicz czy przysługuje Ci zwrot podatku.

27. Czy rozliczenie z brytyjskim urzędem skarbowym jest obowiązkowe?

Nie. Wyjątek stanowi rozliczenie osób pracujących na karcie CIS (SELF ASSESSMENT).

28. Czy dochody uzyskane w Wielkiej Brytanii muszę zgłosić w polskim urzędzie skarbowym?

Polska i Wielka Brytania podpisały konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania, jednak dochody uzyskane w Wielkiej Brytanii należy zgłosić polskiemu fiskusowi w zeznaniu rocznym.

Rozliczenie przed polskim Urzędem Skarbowym nie zawsze oznacza, że musimy dopłacić podatek w Polsce. Proponujemy profesjonalną kalkulację, dzięki której będziesz pewien, że wykorzystałeś wszystkie dostępne ulgi i odliczenia.

Aby uniknąć ewentualnych błędów przy sporządzaniu rozliczenia dla polskiego urzędu skarbowego, zachęcamy Was do skorzystania z naszej usługi 'Kalkulacja PIT' - nasi specjaliści sporządzą dla Państwa profesjonalną, opartą na aktualnych przepisach prawa, kalkulację PIT dla polskiego fiskusa czytaj więcej.

29. Czy firma Poltax może przygotować dla mnie kalkulacje dla polskiego urzędu skarbowego?

Tak. Nasi specjaliści sporządzą dla Państwa profesjonalną, opartą na aktualnych przepisach prawa, kalkulację PIT dla polskiego fiskusa czytaj więcej.

30. Pracuję na podstawie karty CIS 25 w budownictwie. Czy mogę starać się o zwrot podatku?

Jak najbardziej możesz ubiegać się o zwrot podatku. Zgodnie z prawem brytyjskim masz obowiązek rozliczenia się. Jeżeli tego nie zrobisz urząd nałoży na Ciebie karę. Pracując na podstawie karty CIS 25 płacisz bardzo wysoki podatek (18%) i nie posiadasz prawa do korzystania z ulg podatkowych. Możesz również ubiegać się o zwrot wszelkich kosztów poniesionych w związku z wykonywaną pracą, na przykład za prowadzenie księgowości, przejazdy do pracy, telefon, narzędzia, ubranie robocze, itd. Więcej na temat rozliczenia podatku z karty CIS przeczytasz tutaj.

31. Czy mogę odzyskać składki płacone na National Insurance?

Nie. Możesz przenieść część zapłaconych składek do funduszu emerytalnego w ZUS, ale zostaną one wypłacalne dopiero po osiągnięciu przez Ciebie wieku emerytalnego.

32. Jaka jest różnica między drukiem P60, P45 a kartą CIS 25?

P60 jest wykazem naszych dochodów i podatku na koniec roku podatkowego. P60 otrzymujemy od pracodawcy w kwietniu każdego roku. P45 natomiast jest zaświadczeniem grupowym, które otrzymujemy po odejściu z pracy. Karta CIS 25 jest specjalnym drukiem zeznania podatkowego przeznaczonym jedynie dla osób zatrudnionych w branży budowlanej.

33. Czy mogę ubiegać się o zwrot podatku tylko z jednego miejsca pracy, jeżeli w pozostałych pracowałem/pracowałam na pół etatu?

Nie, musisz zgłosić cały swój dochód nawet, jeśli pracujesz na pół etatu lub w danym miejscu nie płaciłeś składek. Zatajenie informacji o historii zatrudnienia spowoduje opóźnienie zwrotu podatku.

34. Czy mogę ubiegać się o zwrot podatku tylko za jeden rok, jeżeli chcę się ubiegać wyłącznie za taki okres czasu?

Nie, musisz ubiegać się o zwrot podatku za cały przebieg zatrudnienia w UK.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. ZAMKNIJ