Zwrot podatku z Niemiec za rok 2023
- 2024-01-24
W dniu 1 lipca 2018 r. w życie weszły przepisy nakazujące Polakom pracującym za granicą składanie deklaracji PIT w Polsce. Na początku obejmą one pracujących w Austrii, Wielkiej Brytanii, Serbii, Szwecji, Nowej Zelandii, Wyspie Man, Jersey i w Słowenii, a lista państw będzie się z czasem wydłużać. Obowiązek ten będzie dotyczył polskich rezydentów podatkowych, czyli osób które mają w Polsce tzw. ośrodek interesów życiowych, np. rodzinę, dom, majątek. Do zmian wynikających z konwencji trzeba się będzie dostosować najwcześniej w rozliczeniu podatkowym za rok 2019.
Wprowadzane zmiany nie oznaczają jednak, że podatnicy będą musieli się liczyć z wyższym podatkiem. W ustawie o PIT istnieje tzw. ulga abolicyjna, zwalniająca z opłat dodatkowego podatku w Polsce. To oznacza, że osoby pracujące za granicą nie powinny obawiać się, że w Polsce zapłacą podatek od dochodów zagranicznych.
Ulga ta jednak nie dotyczy emerytów, co oznacza, że może dojść do sytuacji kiedy emeryt otrzymuje świadczenie z kraju objętego konwencją i jednocześnie będzie musiał opłacić podatek w Polsce. Kwoty te będą zależne od stawek podatkowych w poszczególnych krajach.
Czy przewidziane są kary za nie złożenie zeznania podatkowego?
Osoby, które zapomną o złożeniu PIT-a zostaną ukarane grzywną w wysokości od 210 zł do 42 tys. zł.
Ministerstwo Finansów tłumaczy, że zmiany te zostały wprowadzone aby przeciwdziałać nadużyciom podatkowym, wynikającym z niejednolitych regulacji w umowach traktujących o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dotychczas jeżeli pracowałeś np. w Wielkiej Brytanii lub Austrii i nie nic nie zarobiłeś w Polsce, to co do zasady nie musiałeś składać PIT-u w kraju (to tzw. metoda wyłączenia).
Zgodnie z konwencją MLI ratyfikowaną przez rząd, zwiększają się obowiązki wszystkich podatników pracujących we wcześniej wymienionych krajach. Tym samym przedstawienie swoich zagranicznych dochodów przed polskim fiskusem stało się faktem